• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Bez względu na decyzję Trybunału Konstytucyjnego część urzędników i tak straci pracę Drukuj Email
Wiadomości - Przegląd prasy
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Wtorek, 10 Maj 2011 05:43

Szefowie urzędów przyznają, że niezależnie od wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o 10-proc. redukcji zatrudnienia w administracji cięcia etatów są nieuniknione. Dziś Trybunał Konstytucyjny (TK) na prośbę prezydenta zbada, czy niektóre przepisy ustawy z 16 grudnia 2010 r. o racjonalizacji zatrudnienia w administracji są zgodne z ustawą zasadniczą. Jeśli nie będą one budzić wątpliwości sędziów, szefowie urzędów rozpoczną redukcje. Będą musieli je przeprowadzić do końca roku.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 10 maja 2011 r.
 
System dla mundurówek: powszechny czy specjalny Drukuj Email
Wiadomości - Przegląd prasy
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Poniedziałek, 09 Maj 2011 06:46

Rząd negocjuje ze związkami zawodowymi służb mundurowych zmiany w systemie emerytalnym. Ekonomiści podkreślają, że modyfikacja systemu to za mało. W przyszłości służby mundurowe powinny zostać włączone do systemu powszechnego. – Wszystkie grupy zawodowe: służby mundurowe, nauczyciele, górnicy, rolnicy czy sędziowie i prokuratorzy powinni – co do zasady – zostać włączeni do jednego powszechnego systemu emerytalnego – uważa Adam Ambroziak, ekspert Pracodawcy RP.
Źródło: Rzeczpospolita, 9 maja 2011 r.
 
Wynagrodzenia: Polska A coraz szybciej ucieka Polsce B Drukuj Email
Wiadomości - Przegląd prasy
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Poniedziałek, 09 Maj 2011 06:44

Przeciętne wynagrodzenia w firmach przemysłowych na Mazowszu i Śląsku są dziś o 900 – 1300 zł wyższe niż w województwach Polski wschodniej. Płace na wschodzie wypadają niekorzystnie także w stosunku do średniej krajowej – wynika z danych GUS. Te relacje w ostatnich 10 latach są coraz gorsze. Przeciętne pensje w woj. podkarpackim w 2000 roku były w przemyśle o 12,8 proc. niższe od średniej krajowej. W 2010 r. – już o 16,9 proc. Natomiast w woj. świętokrzyskim wyniosły w ubiegłym roku tylko 89,4 proc. średniej, podczas gdy przed 10 laty sięgały 95,6 proc. średniej. Jeszcze gorzej było w woj. warmińsko-mazurskim, w którym zarobki były w 2010 r. aż o 21,4 proc. mniejsze od średniej krajowej.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 9 maja 2011 r.
 
Rząd da więcej na emerytury Drukuj Email
Wiadomości - Przegląd prasy
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Poniedziałek, 09 Maj 2011 06:43

Rząd w przyszłym roku planuje 40,4 mld zł dotacji dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Fundusz Rezerwy Demograficznej trzeci rok wspiera system emerytalny. W ciągu czterech lat pożyczka z budżetu przekroczyła 15 mld zł. Według ZUS fundusz emerytalny w optymistycznym wariancie zbilansuje się w 2055 roku. Rząd zapisał 40,4 mld zł dotacji w przyszłym roku dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz 9,1 mld zł jako refundację składek do otwartych funduszy emerytalnych. Ale zamierza wesprzeć FUS dodatkowymi ok. 7 mld zł. Szykuje czwartą już pożyczkę z budżetu oraz weźmie 3 mld zł z Funduszy Rezerwy Demograficznej.
Źródło: Rzeczpospolita, 9 maja 2011 r.
 
Związki krytycznie o podwyżkach dla nauczycieli w 2012 r. Drukuj Email
Wiadomości - Przegląd prasy
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Poniedziałek, 09 Maj 2011 06:42

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt budżetu na 2012 r. przewidujący podwyżkę płac nauczycieli na poziomie 3,8 proc. Według premiera – będzie to wykonanie obietnicy podwyższenia płac pedagogów o 50 proc. ZNP komentuje: to zależy jaką grupę nauczycieli się zapyta. (...) Przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz, krytykował najmocniej:  "To złamanie wcześniejszych ustaleń rządu z partnerami społecznymi. Nie było żadnych konsultacji projektu ze związkami zawodowymi działającymi w oświacie przed przyjęciem go przez rząd. Jednocześnie 3,8 proc. to poniżej prognozowanej inflacji średniorocznej, czyli to zamrożenie płac, by nie powiedzieć obniżka".
Źródło: infor.pl, 9 maja 2011 r.
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 99