• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
DIALOG MŁODYCH PRZEDSTAWICIELI ZZ Z TURCJI I UE Drukuj Email
(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Czwartek, 31 Marzec 2016 12:25


W dniach 22-25 marca 2016 r. w Trabzonie (Turcja) odbyło się spotkanie młodych działaczy związkowych reprezentujących organizacje zrzeszone w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Spotkanie było kolejnym z cyklu spotkań w ramach projektu pt. "Dialog pomiędzy organizacjami związkowymi z Turcji i UE w kontekście młodych osób". KM EKZZ były reprezentowane przez następujące kraje: Hiszpanię, Bułgarię, Słowenię, Polskę, Francję, Niemcy oraz Turcję - gospodarza spotkania. Reprezentantami z Polski  byli Maurycy Kosewski oraz Marek Ryl (KM FZZ) i Rafał Mikołajczyk (NSZZ Solidarność).

Seminarium otworzył dyrektor projektu Patrick Itschert. Zaznaczył, że jest pozytywnie zaskoczony ilością uczestników oraz  podkreślił, że młodzi ludzie, a w szczególności młodzi działacze związków zawodowych to przyszłość.

Seminarium było podzielone na trzy bloki tematyczne:

1. Organizacja pracy wśród młodych pracowników.

2. Organizacja pracy oraz trudności na rynku pracy dla kobiet.

3. Omówienie możliwości oraz problemów związanych z organizacją pracy dla emigrantów
i uchodźców.

Realizacja każdego tematu zaczynała się od jego prezentacji a następnie w grupach dyskutowano nad nowymi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Każdy temat był omawiany na zasadzie „burzy mózgów”. Tematy okazały się bardzo trafne, zważając na obecne problemy związane z wchodzeniem "młodych" na rynek pracy. Uczestnicy podkreślili, że związki zawodowe spotykają się z licznymi problemami w swojej działalności np. z niską wiedzą wśród młodych pracowników, antyzwiązkową propagandą w mediach oraz ze strony rządów poszczególnych państw. Dodatkowo podkreślono problem wzrastającego bezrobocia, nagminnego zatrudniania młodych pracowników na tzw. umowach śmieciowych oraz problemy wynikające z relacji pracownik-pracodawca.

Konferencję podsumował Ignacio Doreste z sekretariatu KM EKZZ, który podkreślił, że takie spotkania podnoszą świadomość o sytuacji związkowej szczególnie wśród  młodych pracowników – członków organizacji związkowych z UE oraz z Turcji. Tego typu spotkania pozwalają przedstawić problemy oraz wymienić się doświadczeniami na rynku ogólnoświatowym skutkując implementacją różnych rozwiązań w krajowych działaniach związkowych. W swojej prezentacji przedstawił również strukturę EKZZ, liczbę członków oraz obszary jej działalności.

Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników seminarium.


Opracował Marek Ryl, KM FZZ.


Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...