• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
SŁAWOMIR WITTKOWICZ W RADIU PIK Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Środa, 03 Luty 2016 09:09

29 stycznia 2016 roku Sławomir Wittkowicz, Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność - Oświata”, Przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ był gościem wydania programu „Region na śniadanie” w Radiu PiK. Obok Sławomira Wittkowicza pojawili się również: Zbigniew Żurek (wiceprezes BCC minister ds. prawa pracy Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC), Roman Rogalski (prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców "Lewiatan")
i Michał Dymek (radca prawny Zarządu Regionu Bydgoskiego Solidarności).

Dlaczego nie zawsze dochodzi do dialogu? Sławomir Wittkowicz zwrócił uwagę na fakt, że zawsze w sporze między pracodawcą, a pracownikami, niezgoda jest na rękę tym, którzy sprawują władzę. Dialog społeczny jest obowiązkiem Władz. Źle jeśli staje się tylko formalny a tak było w końcówce funkcjonowania Komisji Trójstronnej, gdzie Rząd pojawiał się na posiedzeniach by poinformować o podjętych decyzjach.

Rada Dialogu Społecznego jest dużą szansą. Z jednej strony jest to spełnienie obowiązków, które ciążą na władzy publicznej, ale z drugiej strony jest to też duża odpowiedzialność.

Podczas programu został poruszony też temat minimalnej płacy i stawki godzinowej. Według Sławomira Wittkowicza, dyskusja na temat stawki godzinowej jest efektem masowego obchodzenia prawa czyli zawierania umów cywilnoprawnych, które nie optymalizują kosztów pracy.

Jednym z pomysłów, które padły podczas audycji było uporządkowanie reprezentatywności stron zarówno pracodawców jak związków zawodowych. Brakuje prawa, które pozwalałoby na negocjowanie lepszych warunków pracy tylko dla zrzeszonych. To zmusiłoby pracowników, którzy nigdzie nie należą, do aktywnego udziału w procesie negocjacji. Zakończyłoby to przerzucanie odpowiedzialności na związkowców, którzy na poczet poprawienia sytuacji w pracy, płacą regularnie składki.

Całą audycję możecie Państwo wysłuchać klikając w link http://www.radiopik.pl/111,18,region-na-sniadanie-audycja-z-29012016r#

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...