• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
POSIEDZENIE RADY OCHRONY PRACY Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Piątek, 29 Styczeń 2016 13:20

26 stycznia 2016 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, w którym wziął udział Wiceprzewodniczący Forum Związków Zawodowych Stanisław Stolorz.

Jednym z najważniejszych punktów posiedzenia Rady Ochrony Pracy była zmiana na stanowisku Głównego Inspektora Pracy. ROP pozytywnie zaopiniowała przedłożony przed tygodniem wniosek  do Marszałka Sejmu o odwołanie dotychczasowej Głównej Inspektor Pracy Iwony Hickiewicz. Jednocześnie ROP zarekomendowała Marszałkowi Sejmu kandydaturę Romana Giedrojcia, który związany jest z Państwową Inspekcją Pracy od ponad trzydziestu lat. W czasie swojej kariery zawodowej pełnił funkcję podinspektora, inspektora, a następnie nadinspektora pracy. W latach 2006-2008 był zastępcą Głównego Inspektora Pracy.

W krótkim wystąpieniu Roman Giedrojć za swoje priorytety uznał zmiany legislacyjne, które skutkować będą zniesieniem zapowiadania kontroli przez inspektorów pracy, a także uproszczeń w funkcjonowaniu urzędu oraz wzmocnienie efektywności PIP.

Na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy powołano nowego przewodniczącego ROP, posłankę Izabelę Katarzynę Mrzygłocką z Platformy Obywatelskiego, zastąpił Janusz Śniadek z Prawa i Sprawiedliwości.

W dalszej części obrad Rada przyjęła Sprawozdanie z działalności Rady Ochrony Pracy za 2015r. oraz plan pracy na pierwsze półrocze 2016r.

Po części organizacyjnej, Janina Pszczółkowska prezes KRUS przedstawiła dane dotyczące wypadków przy pracy, chorób zawodowych rolników i działań prewencyjnych realizowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w 2014 r. Wśród podejmowanych przez KRUS działań prewencyjnych w 2014 r., zaliczyć można prawie 3000 szkoleń z zakresu wiedzy o BHP w gospodarstwie rolnym, wzięło w nich udział prawie 60 000 osób. Prewencja stosowana była także wobec dzieci, odbyło się ponad 1 500 spotkań, w których udział wzięło ponad 90 000 młodych słuchaczy, celem tych spotkań było przekazanie wiedzy o zagrożeniach, które mogą wystąpić podczas pomocy w pracach rolnych rodziców, a także zagrożeń czyhających na nie podczas niebezpiecznych zabaw.

 

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...