• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
FORUM O ZAMÓWIENIACH PUBLICZNYCH NA ANTENIE POLSKIEGO RADIA24 Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Poniedziałek, 18 Styczeń 2016 15:28

18 stycznia 2016 r. Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych rozmawiała na antenie Polskiego Radia24 o najnowszych propozycjach prawnych dotyczących zamówień publicznych. Przede wszystkim chodziło o stosowanie tzw. klauzul społecznych przy przetargach.

Jak zaznaczyła przedstawicielka Forum, najnowsze propozycje rządowe dotyczące ustawy o zamówieniach publicznych były kilka dni temu przedmiotem rozmów w jednym z zespołów Rady Dialogu Społecznego. Zarówno pracodawcy, jak i związki zawodowe zgodzili się co do potrzeby stosowania w zamówieniach klauzul społecznych. Jak chce obecnie Rząd, mogłyby one stanowić 40 proc. wagi wszystkich kryteriów przetargowych. Wykonawca musiałby stosować przede wszystkim umowy o pracę, a nie jak dotychczas, inne formy zatrudnienia, pozwalające obniżyć koszty i wygrywać przetargi najniższą cenę.

Przypomniała, że wprawdzie od października 2014 r. można preferować przy przetargach pracę na etacie, ale w praktyce tylko nieco ponad 3 proc. zamówień publicznych uwzględniało klauzule społeczne. Tymczasem chodzi tu przecież o niemałe środki publiczne wydawane w ramach zamówień publicznych, bo o ok. 310 mld zł, co stanowi ok. 8 proc. polskiego PKB.

Anna Grabowska zaznaczyła, że umowy o pracę przy zamówieniach publicznych powinny dotyczyć tak wykonawców, jak i podwykonawców. Wpływają one bowiem na standard zamówienia. Ale jest to także kwestia uczciwej konkurencji. Nigdy bowiem przedsiębiorca stosujący umowy o pracę, ze składkami ubezpieczeniowymi, podatkami, nigdy nie sprosta konkurencji cenowej z firmą, która umów o pracę nie stosuje.

Stosowanie klauzul społecznych, jak argumentowała przedstawicielka Forum, ma także przełożenie na wysokość wynagrodzeń w ramach realizacji zamówienia publicznego. Przy umowie o pracę trzeba bowiem zapłacić obecnie ok. 11 zł za godzinę. Gdy jej nie ma zdarzają się przy zamówieniach publicznych stawki nawet na poziomie 3-4 zł za godzinę. Ma to więc konkretny wymiar finansowy dla pracowników.

Anna Grabowska poinformowała również o jednej z najnowszych propozycji resortu rozwoju, która przewiduje, by przy dużych projektach w miejsce komisji przetargowych powoływane były zespoły projektowe. Odpowiadałyby one za całość realizacji zamówienia, aż do odbioru. Ich rola nie kończyłaby się na wyorze wykonawcy. Umożliwiałoby to więc dodatkową kontrolę jakości realizacji zamówienia.

Na koniec ekspertka Forum zaznaczyła, że ustawa o zamówieniach publicznych w zmienionym kształcie musi wejść w życie do 18 kwietnia br., co wynika z unijnej dyrektywy w tej kwestii. A dotyczy ona przecież kilkuset tysięcy polskich pracowników, najczęściej z firm budowlanych, sprzątających, ochroniarskich.

 

http://www.polskieradio.pl/42/4393/Artykul/1571668,Unia-wymusza-rewolucje-w-zamowieniach-publicznych-bedzie-eprocedura-i-podzial-na-mniejsze-przetargi

Anna Grabowska

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...