• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
KRZYSZTOF MAŁECKI NA POSIEDZENIU KOMISJI POLITYKI SPOŁECZNEJ I RODZINY Drukuj Email
(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Poniedziałek, 18 Styczeń 2016 10:03

 

 

13 stycznia 2016 r., odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, na którym posłowie zajęli się poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – druk nr 150. oraz rozpatrzeniem projektu planu pracy komisji na okres od 1 stycznia do 31 lipca 2016 r.

 

W punkcie poświęconym projektowi ustawy o emeryturach i rentach z FUS, poseł Barbara Bartuś przedstawiła i uzasadniła proponowane zmiany w ustawie. Posłowie proponują zmianę art. 141 ustawy, mówiącego o kwocie emerytury i renty wolnej od potrąceń. Zmiana ma na celu poprawę sytuacji emerytów i rencistów pobierającym najniższe świadczenia. Zwiększeniu ma ulec kwota wolna od potrąceń do kwoty z obecnie obowiązującej 50 proc. najniższego świadczenia do 100 proc. tego świadczenia na pokrycie należności innych niż alimentacyjne, z 60 proc. najniższego świadczenia do 75 proc. przy należnościach alimentacyjnych i z 20 proc. na 30 proc. przy należnościach za pobyt w domach opieki społecznej. Posłanka Barbara Baryś wskazała na kwestię braku możliwości wykupu leków przez pensjonariuszy domów opieki społecznej, którym pozostaje od 280 do 360 zł. po potrąceniach. Natomiast minister rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiając założenia stanowiska Rządu w tej kwestii, omawiał zagrożenia związane z podniesieniem wysokości kwoty wolnej od potrąceń np. możliwości utraty zdolności kredytowej przez świadczeniobiorców, czy braku możliwości zaspokojenia należności przez wierzycieli świadczeniobiorców pobierających najniższe emerytury.

Podczas posiedzenia komisji członek Prezydium Forum Związków Zawodowych Krzysztof Małecki mówił: „Nasza centrala związkowa od wielu lat mówi o podwyższeniu najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych. Należy się zastanowić w jaki sposób podwyższyć minimalne świadczenia, aby można było potrącać tak samo jak pracownikom, którzy mają zagwarantowane minimalne wynagrodzenie, a nie zostawiać kwotę wolną od potrąceń poniżej minimum egzystencji. Jednorazowy dodatek do najniższych świadczeń nie rozwiązuje problemu, ażeby wyciągnąć z biedy najmniej otrzymujących świadczenia emerytów i rencistów.”

Posłowie zaakceptowali plan pracy komisji do 31 lipca 2016 r.  W styczniu 2016 r. komisja ma procedować prezydencki projekt ustawy obniżający wiek emerytalny kobiet z 67 na 60 lat i mężczyzn z 67 na 65 lat.

Krzysztof Małecki

 

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...