• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
SPOTKANIE Z PEŁNOMOCNIKIEM RZĄDU DS. POLITYKI KLIMATYCZNEJ PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Środa, 25 Listopad 2015 08:46

 

Z inicjatywy Ministra Środowiska Jana Szyszko w dniu 23 listopada 2015r. odbyło się spotkanie w związku ze zbliżającą się Konferencją Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21). Konferencja ma odbyć się w Paryżu w dniach 30 listopada – 11 grudnia 2015r. Minister zachęca środowiska przemysłowe do zaangażowania i dyskusji w tematach dotyczących potrzeb polskiego przemysłu w perspektywie COP21. Spotkanie zorganizowane w Warszawie poprowadził Paweł Sałek, który w poprzednim tygodniu został powołany na stanowisko sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz NSZZ „Solidarność”, organizacji pozarządowych, przedstawiciele organizacji pracodawców. Forum Związków Zawodowych reprezentował Grzegorz Trefon (PZZ „KADRA”),

 

Minister Paweł Sałek – pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej – otwierając spotkanie podkreślił, że polski rząd uważa sprawę negocjacji za bardzo ważną, a na Konferencji obecni będą przedstawiciele polskich organizacji NGO i związków zawodowych. Minister Paweł Sałek zadeklarował i podkreślił znaczenie współpracy z polskim przemysłem w przedmiotowych sprawach. W odpowiedzi przedstawiciele polskiego przemysłu (m.in. PKEE, GIPH, PTEZ) zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w Konferencji w Paryżu. Paweł Sałek zauważył, że Polska chce być aktywna w czasie Konferencji, przygotowuje miejsca do ekspozycji i na spotkania towarzyszące COP21. W czasie swojego wystąpienia pełnomocnik rządu przedstawił prezentację dotyczącą spraw negocjacji klimatycznych, które Polska prowadzi od wielu lat, podkreślał wkład i sukcesy Polski w redukcję emisji CO2 w ramach Protokołu Kioto, przybliżył wiele zagadnień odnoszących się m.in. do zrównoważonego rozwoju, ochrony bioróżnorodności, spraw Encykliki papieskiej Laudato Si i in.

W czasie dyskusji w imieniu strony związków zawodowych głos zabrał Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Kazimierz Grajcarek, podkreślając wcześniejsze sygnalizowanie przez związki zawodowe zainteresowania w sprawach negocjacji klimatycznych. Związki zawodowe odbyły spotykania robocze w tej tematyce i widzimy potrzebę utrzymania regularnych spotkań z Pełnomocnikiem rządu w sprawach odnoszących się zarówno do światowych negocjacji klimatycznych, jak i w sprawie polityki energetyczno-klimatycznej UE. Wcześniej polski rząd i pracodawcy nie pomagali związkom zawodowym w uczestnictwie w COP. Kazimierz Grajcarek w imieniu central związkowych podziękował Ministrowi za zaproszenie na spotkanie i za pomoc, okazaną nam po raz w pierwszy w historii polskiego udziału w negocjacjach klimatycznych.

O tematyce negocjacji klimatycznych w czasie COP21 w Paryżu będziemy informować na bieżąco.

gt