• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
FZZ W DEBACIE TRÓJSTRONNEJ O REFORMACH ZAPOWIEDZIANYCH PRZEZ NOWY RZĄD PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Poniedziałek, 23 Listopad 2015 07:20


PIT, VAT, wsparcie dla rodzin oraz wiek emerytalny – to tematy Debaty Trójstronnej w TVP Info z 21 listopada 2015 r. Eksperci związkowi, pracodawców oraz strony rządowej komentowali zapowiedzi Rządu z   exposé Premier Beaty Szydło.

Forum Związków Zawodowych reprezentowała Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych FZZ. Jak zaznaczyła, Forum opowiada się za pomocą finansową dla rodzin z dziećmi, ale warto zastanowić się nad szerszą debatą na ten temat, także w kontekście wspólnego opodatkowania rodzin. Taka dyskusja powinna być prowadzona już w Radzie Dialogu Społecznego i jej zespołach problemowych.

Przedstawicielka Forum odniosła się też do kwestii VAT, który, z założenia czasowo, został podwyższony przez Rząd PO i dotychczas go nie obniżono. Tymczasem, jak zauważyła, niższy VAT to większa konsumpcja (podobnie zresztą jak wyższa kwota wolna w PIT), a w efekcie większe wpływy do budżetu. Przypomniała, że ponieważ VAT jest podatkiem pośrednim, to ostatecznie jego koszt ponoszą klienci, a tymi są - przynajmniej w stosunku do najczęściej kupowanych produktów spożywczych, chemicznych czy podstawowych opłat - osoby uboższe.

Kolejną poruszoną w debacie sprawą była propozycja obniżenia wieku emerytalnego. Ekspertka Forum powiedziała, że związek opowiada się za powiązaniem obniżenia wieku emerytalnego z tzw. stażem emerytalnym, tj. wymogiem np. 40 lat składkowych. Zmiany w systemie emerytalnym powinny być prowadzone systemowo, także w powiązaniu z rynkiem pracy. Chodzi o oskładkowanie umów innych niż umowy o pracę.

Na wstępie Debaty Trójstronnej, w krótkim filmie oraz kilku słowach w imieniu Forum wspomniano śp. Tadeusza Chwałkę, przewodniczącego Forum Związków Zawodowych, który zgiął śmiercią tragiczną 11 listopada br.

Poza FZZ, w programie uczestniczyli eksperci: OPZZ, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP oraz nowy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Obejrzyj debatę: http://www.tvpparlament.pl/programy-telewizji-polskiej/tvp-info-debata-trojstronna/tvp-info-debata-trojstronna-21112015/22738142

Anna Grabowska