• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
KONFERENCJA POŚWIĘCONA ZMIANOM KLIMATYCZNYM Drukuj Email
(5 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Fundacja Friedricha Ebert’a zorganizowała w dniach 18-24 października br. w Berlinie Konferencję poświęconą zmianom klimatycznym i sprawie negocjacji UNCCC w 2015 roku w Paryżu. Konferencja FES w ciągu 5 dni obrad objęła różne zagadnienia dotyczące kształtowania procesu negocjacji z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej szkoleniowej platformy intranetowej, a także symulacji z użyciem technik bezpośredniej debaty pomiędzy uczestnikami. Prowadzone negocjacje, w które zostali zaangażowani uczestnicy spotkania pozwoliły uzupełnić dane o zróżnicowanych krajowych stanowiskach państw z Ameryki, Afryki, Azji i UE. Konferencja przybliżyła uczestnikom sytuację społeczno-gospodarczą w wielu krajach, pozwoliła zapoznać się z danymi o polityce wielu poważnych negocjatorów globalnego porozumienia klimatycznego.

 

W konferencji uczestniczył Grzegorz Trefon (PZZ KADRA), który podczas konferencji wziął udział wraz z pozostałymi uczestnikami Konferencji w spotkaniu z niemieckimi ekspertami z obszaru zmian klimatu i energetyki. W grupie ekspertów znaleźli się Ann-Kathrin Schneider z BUND (niemiecka część globalnej organizacji - Friend of the Earth), Sabine Minninger z Bread for the World, Charlotte Loreck z Oeko-Institut, Diego Rybski – badacz reprezentujący Instytut Poczdamski dla Badań Wpływu Klimatu (PIK) i członek IPCC – Międzyrządowego Panelu w sprawie zmian klimatycznych, Jens Klawitter - badacz Germanwatch, a także nasz związkowy kolega - Daniel Schneider z DGB.

W czasie konferencji uczestnicy zwiedzali ważne miejsca, ośrodki naukowe, które wdrażają innowacyjne rozwiązania w Berlinie. Zalicza się do nich m.in. „EUREF-Campus”, który jest dużym centrum naukowo - przemysłowo - rozwojowym z siedzibą w centrum Berlina. Firma deweloperska przejęła teren po dawnych warsztatach niemieckich kolei należących do DB. Campus powstał w pobliżu dawnego zbiornika na gaz - Gasometer - w sercu dzielnicy Berlina – w Schöneberg w 2007 roku. Campus rozwija działalność skupiającą naukowców, badaczy i firmy ukierunkowaną na rozwój technologii źródeł odnawialnej energii. Dzielnica miasta obejmująca kampus to około 5,5 ha, które jest zbiorowiskiem dla różnych przedsiębiorstw z dziedziny zrównoważonego rozwoju energetycznego, ochrony środowiska i mobilności. Ekologicznie i ekonomicznie zrównoważone rozwiązania są tutaj testowane i rozwijane. Działają specjalne biura i naukowe warsztaty, które korzystają ze wsparcia niemieckiego rządu federalnego oraz ze środków firm szukających nowych rozwiązań technicznych. To europejskie centrum innowacji i przyszłych projektów.

Spotkanie uczestników z kilku krajów świata było bardzo cenne, a sama Konferencja stała się okazją do wymiany podglądów i przyjacielskich kontaktów między uczestnikami z różnych środowisk społecznych, wyznań i kultur.

GT

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...