• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
FZZ W POSUMOWANIU WYBORÓW PARLAMENTARNYCH NA ANTENIE RADIA RDC PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Czwartek, 29 Październik 2015 10:15

  

28 października 2015 r. na antenie Radia RDC, Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych oceniała w Debacie Związkowej wyniki wyborów parlamentarnych z  punktu widzenia celów realizowanych przez związki zawodowe.

Na wstępie powiedziała, że Forum z nadzieją patrzy na prospołeczne zapowiedzi PiS, który ma rządzić Polską. Chodzi o takie propozycje jak: niższe podatki dla mniej uboższych, obniżenie wieku emerytalnego, podwyżkę płacy minimalnej czy walkę ze śmieciówkami. Zaznaczyła jednak, że na dziś nie znamy szczegółów tych projektów, choć podobno PiS ma je już przygotowane. Należy zatem podjąć poważną, merytoryczną debatę. Wyraziła nadzieję, że będzie ona również prowadzona na forum nowej Rady Dialogu Społecznego, która właśnie się organizuje.

Jak zaznaczyła przedstawicielka Forum, doświadczenie poprzednich rządów PiS nie jest może dla związków najlepsze, bo właśnie wtedy miało miejsc Białe Miasteczko pielęgniarek, a dialog w Trójstronnej Komisji nie był szczególnie intensywny. Zgodziła się jednak, że nie warto wracać do przeszłości i trzeba mieć nadzieję, że przy lepszej ustawie regulującej zasady dialogu społecznego i z nowymi ludźmi, relacje rządu z partnerami społecznymi będą dobre. Podkreśliła przy tym, że Forum liczy na tę współpracę i ma nadzieję, że nie będzie to jedynie rząd jednej organizacji związkowej, ale wszystkich reprezentatywnych central, w tym Forum Związków Zawodowych.

Mówiąc o trudnych wyzwaniach przed którymi stanie rząd, Anna Grabowska wskazała na problem reformy edukacji, także w kontekście kształcenia dualnego, na problem ochrony zdrowia, w tym nie tylko płacy pielęgniarek, ale w ogóle standardów pracy w tej branży, na konieczność przeprowadzenia kompleksowej reformy systemu emerytalnego, z uwzględnieniem zasobów finansowych FUS, a nie tylko samego wieku emerytalnego.

Przedstawicielka Forum przypomniała także, że FZZ jest apolityczne i formalnie nie wspierało w kampanii żadnego z komitetów wyborczych czy konkretnych kandydatów.

„Dziś jesteśmy w komfortowej sytuacji, w której możemy merytorycznie odnosić się do zapowiedzi wygranych, bez nadmiernej euforii czy rozliczania za porażkę. Jesteśmy gotowi do pracy nad rozwiązaniami dobrymi dla obywateli i mamy nadzieję, że będziemy brani pod uwagę jako uczestnicy dialogu” – powiedziała.

Posłuchaj audycji

Anna Grabowska