• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Polska wieś bezrobociem stoi Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Przegląd prasy
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Środa, 12 Marzec 2014 09:45

Polska wieś bije niechlubne rekordy. Ukryte bezrobocie i największa od siedmiu lat liczba zarejestrowanych bezrobotnych to obok niepewnej sytuacji eksportowej związanej z napiętą sytuacją na Ukrainie, największe zmartwienia polskiej wsi.

Spośród wszystkich bezrobotnych aż 44% to osoby, które związały swoją przyszłość z wsią. To wielka, bo licząca 955 tysięcy armia bezrobotnych, wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dane są jednak bardziej ponure, bo specjaliści szacują, że bezrobotnych na wsi jest znacznie więcej, niż to wynika z oficjalnych statystyk. Dr Bożena Karwat-Woźniak z Instytutu Ekonomii Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że rolnictwo ukrywa jeszcze 550 tys. osób tzw. osób bezrobotnych, czyli takich, które są w zasadzie zbędne w gospodarstwach rolnych.

Rolnikom zajrzało w oczy bezrobocie, bo polska wieś przeszła rewolucję związaną z mechanizacją gospodarstw. Wielu nie poradziło sobie też z wprowadzeniem surowych wymogów sanitarnych Unii Europejskiej. Dodatkowo na wsi powstaje bardzo mało firm, co tylko pogłębia skalę bezrobocia.

Piotr Owczarski, rzecznik FZZ

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...