• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Wczesne zakończenie kariery, nie musi oznaczać bezrobocia PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Środa, 11 Grudzień 2013 07:56

10 grudnia 2013 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja pt. „Druga kariera młodych seniorów”. Forum Związków Zawodowych reprezentowała na konferencji Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych FZZ.

Spotkanie podsumowywało projekt realizowany pod nadzorem merytorycznym resortu pracy we współpracy z Centrum Rozwoju zasobów Ludzkich, skupiający się wokół dwóch zawodów: tancerza i sportowca. Rozmawiano również sytuacji żołnierzy zawodowych.

Jak zaznaczyła na wstępie wiceminister pracy Elżbieta Seredyn, analiza sytuacji i prognozowanie przyszłości w kwestii indywidualnej ścieżki kariery zawodowej tzw. młodych seniorów, osób, które ze względu na specyfikę swojego zawodu nie mogą wykonywać go dłużej, mimo że wiek nie predestynuje ich jeszcze do zakończenia aktywności zawodowej w ogóle, jest w Polsce nowością. Powinno być jednak kontynuowane.

Wiceminister zaznaczyła, że wzorem Stanów Zjednoczonych czy państw Europy Zachodniej, konieczny jest dwutorowy rozwój kariery, rozpoczynający się jeszcze w trakcie trwania pierwszej aktywności tak, by potem odnaleźć się na rynku pracy w drugim zawodzie (w wypadku żołnierzy przewiduje się, że powinno to nastąpić na 2 lata przez zakończeniem służby, a kursy prowadzone byłyby w cywilu). Wskazała, że sportowiec może zostać np. instruktorem rekreacji ruchowej, menadżerem sportu itd. Tancerze mogą być chociażby instruktorami w szkołach tańca.

W projekcie chodziło także o wsparcie pracowników Powiatowych Urzędów Pracy i instytucji Branżowych w świadczeniu usług w zakresie reorientacji zawodowej osób narażonych na przedwczesne zakończenie kariery zawodowej. Przeprowadzono zatem badanie oraz opracowano model postępowania oparty także na doświadczeniach innych państw europejskich.

Okazuje się bowiem, że w takich państwach jak np. Austria, Wielka Brytania, Holandia, Dania czy Niemcy funkcjonują specjalne instytucje wspierające osoby zmuszone do zmiany ścieżki kariery zawodowej. Mogą one liczyć nie tyko na doradztwo, ale także np. na kredyty przy zakładaniu własnej działalności czy stypendia na naukę obliczoną na rozwój w dotychczasowym zawodzie albo na całkowitą reorientację zawodową.

„Tworzenie koncepcji zintegrowanego wsparcia osób wcześnie kończących karierę zawodową musi wynikać z wypracowanych w trakcie indywidualnych spotkań osoby zainteresowanej z doradcą zawodowym, coachem ścieżki postępowania. Poza sporem pozostaje bowiem zapewnienie po pierwsze specjalistycznego doradztwa zawodowego i psychologicznego, wcale nie po zakończeniu kariery, ale już w jej trakcie, na każdym etapie rozwoju, począwszy od szkoły i jej specyficznych warunków, przez wsparcie w trakcie realizowanych zadań zawodowych aż do momentu płynnego przechodzenia do innych ścieżek kariery” - napisano w raporcie komisji ekspertów współpracujących przy realizacji projektu.

AG