• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Zmiany w Kodeksie pracy, CSR i ochrona danych osobowych PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Czwartek, 28 Listopad 2013 13:50

 

26 listopada 2013 r. w Warszawie odbył się „Kongres Prawa pracy 2013”. Debatowano o zmianach w Kodeksie pracy, planowanych rozwiązaniach prawnych dotyczących nowych form zatrudnienia, skutkach realizacji idei społecznej odpowiedzialności biznesu w działalności przedsiębiorstw.

Organizatorem był Instytut Allerhanda, a celem ocena kondycji rynku pracy i funkcjonalności obowiązujących regulacji prawnych.

W Kongresie wzięli udział: reprezentanci biznesu i sektora usług biznesowych, przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych, władz publicznych, naukowcy.

Forum Związków Zawodowych reprezentowała Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych FZZ.

Dyskusję podzielono na trzy sesje. Pierwsza dotyczyła funkcjonowania w praktyce zmian wprowadzonych ostatnio do Kodeksu pracy przewidujących uelastycznienie czasu pracy oraz planowanych dalszych reform w zakresie form zatrudnienia, outsourcingu czy leasingu pracowniczego.

Tematem podjętym w drugiej sesji był konflikt między wymogami ochrony prywatności i zakazem dyskryminacji a tworzeniem nowych miejsc pracy. Chodzi o to, że brak możliwości pozyskiwania niektórych danych o kandydatach na pracowników, np. dotyczących ich karalności, zniechęcił część firm z branży finansowo-księgowej, które zamierzały wejść na polski rynek tworzą ok. 2 tys. nowych miejsc pracy. Wziął w niej udział minister Wojciech Wiewiórkowski – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Zagadnieniem podjętym podczas trzeciej sesji kongresowej była społeczna odpowiedzialność biznesu i związane z tym korzyści dla firm.

AG