• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Spotkanie z cyklu Cafe Forum w Jarosławiu PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Poniedziałek, 31 Październik 2011 06:43

W dniu 28.10.2011 r. w hotelu Asticus w Jarosławiu odbyło się pierwsze na podkarpaciu spotkanie z cyklu Cafe Forum zorganizowane w ramach programu „Lokalne Centra Informacji Forum ZZ”. W spotkaniu uczestniczyli związkowcy z OZZ Ratowników Medycznych z Jarosławia i Przemyśla - w tym Przewodniczy Zarządu Regionu Podkarpacie OZZ Ratowników Medycznych Marek Janowski i Przewodniczący Komisji Zakładowej OZZ RM w Centrum opieki Medycznej w Jarosławiu Tomasz Pelc, wspólnie z Przewodniczącym ZW Forum ZZ Lesławem Cuprysiem dyskutowali nad prowadzonym przez ich organizacje akcjach protestacyjnych. Popierane przez lokalna społeczność akcje protestacyjne skierowane są przeciwko pominięciu Przemyśla w tworzeniu  stanowiska powiadamiania w systemie państwowego ratownictwa medycznego oraz bezzasadnego zdaniem naszych kolegów odrzuceniem oferty jarosławskiego szpitala na świadczenie usług ratownictwa medycznego.

Zgodnie z obowiązującym od 1 lipca 2011 r. planie działania państwowego systemu ratownictwa medycznego – na Podkarpaciu powstaną cztery stanowiska dyspozytorskie: w Rzeszowie, Krośnie, Mielcu i Sanoku.   Stanowisko powiadamiania w Sanoku ma zabezpieczać pod względem łączności radiowej i przesyłania danych o zgłoszeniach napływających pod numer alarmowy 999 także Przemyśl i cały powiat przemyski. Spotkało się to z dezaprobatą władz samorządowych oraz mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego. Dotąd zebrano 18 tys. podpisów przeciwko tej decyzji.  W opinii naszych kolegów, dyspozytornia w Przemyślu jest konieczna. Przemawia za tym położenie Przemyśla na ważnym szlaki komunikacyjnym, większym niż w innych rejonach Podkarpacia zagrożeniem wypadkami, lepszą infrastrukturę medyczną oraz bliskością przejść granicznych i związane z tym zagrożeniami.

Konflikt w jarosławskim Centrum Opieki Medycznej wywołany został zdaniem naszych kolegów przez nie poparte żadnym rzeczowym argumentem odrzucenie oferty szpitala w konkursie na świadczenie usług ratownictwa medycznego. W pogotowiu pracuje około 80 osób, w przypadku przegranej szpitala stracą oni pracę. Dotychczasowe wspólne działania kolegów z OZZ Ratowników Medycznych, władz samorządowych i parlamentarzystów doprowadziły do ponownego dopuszczenia do konkursu załogi pogotowia. Nasi koledzy z OZZ RM zapowiadają walkę do końca o zachowanie swoich stanowisk pracy, determinuje ich to ze wiedzą że są od konkurencji lepsi, dysponują dobrym wieloletnim doświadczeniem i doskonałą znajomością terenu i środowiska.

W dyskusji podsumowano dotychczasowe działania  oraz uzgodniono dalsze przedsięwzięcia z większym niż dotychczas udziałem podkarpackiego Forum ZZ. Spotkanie w Jarosławiu zbiegło się z drobiazgową kontrolą NFZ w Jarosławskiej placówce Centrum Opieki Medycznej ubiegającej się w dalszym ciągu o świadczenia usług ratownictwa medycznego.

Stanisław Bomba zapoznał uczestników spotkania z założeniami programu Lokalnych centrów Informacji FZZ, tym co dotąd udało się już zorganizować oraz co planowane jest w całym okresie funkcjonowania programu.

Terenowy Korespondent LCI FZZ

Stanisław Bomba

alt

alt