• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Zmiany w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Poniedziałek, 08 Sierpień 2011 22:16
Na posiedzeniu w dniu 4 sierpnia 2011 r. Senat przyjął poprawki do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Rozwiązania przyjęte przez senatorów dotyczą m.in. zasad zatrudniania pracowników artystycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, umowy zawarte na okres dłuższy niż sezon artystyczny lub na czas nieokreślony będą mogły być wypowiadane przez każdą ze stron nie później niż na 4 miesiące przed końcem sezonu. Umowy na czas nieokreślony będą mogły zostać rozwiązane przez władze teatru np. z powodu potrzeb repertuarowych, niedostatecznej jakości pracy artysty czy braku jego osiągnięć artystycznych.
Dyrektorzy instytucji artystycznych będą mogli oceniać pracowników. Jednak kryteria tej oceny zostaną dopiero określone przez ministra kultury.
Nowe przepisy umożliwiają pracownikowi instytucji artystycznej podjęcie dodatkowego zatrudnienia, ale tylko za zgodą pracodawcy. Ten udzieli zgody, jeśli pracownik zobowiąże się do pokrycia kosztów, jakie mogą powstać z powodu wykonywania przez artystę drugiej pracy. Chodzi przede wszystkim o zwrot kosztów odwołania spektaklu czy zaangażowania nowego wykonawcy.

AG