• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Zmiany w przepisach emerytalnych PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Czwartek, 04 Sierpień 2011 18:16
28 lipca 2011 r. Sejm uchwalił zmiany do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przewiduje ona zmianę sposobu liczenia kapitału początkowego na potrzeby ustalenia emerytury. Chodzi o osoby, które pracowały przed 1999 r., a zatem przed reformą emerytalną wprowadzającą Otwarte Fundusze Emerytalne.
Przy ustalaniu ich emerytury brane są lub będą brane pod uwagę składki zgromadzone od 1999 r. w nowym systemie w ZUS i OFE oraz tzw. kapitał początkowy pochodzący ze składek sprzed reformy emerytalnej.  Dotychczas kapitał ten był ustalany przez ZUS tylko wtedy, gdy ktoś pracował w danym zakładzie dłużej niż 6 miesięcy. Teraz zasady się zmieniają i kapitał początkowy będzie wyliczany w dniach, jeżeli takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla ubezpieczonego. Będzie się zatem liczył każdy miesiąc pracy i opłacania składek na ZUS.
Dotyczy to także tych, którzy zechcą ponownie przeliczyć swój kapitał początkowy. Wystarczy, że złożą w tej sprawie wniosek do ZUS.
Sejm uznał też, że kapitał początkowy będzie liczony z kolejnych 10 lat kalendarzowych ustalonych przed 1 stycznia 1999 r.
Nowelizacja wprowadza również zmianę dotyczącą prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoby które udowodnią co najmniej 25 lat składkowych (kobiety) i 30 lat (mężczyźni) nie będą musiały legitymować się, tak jak dotychczas, 5-letnim okresem ubezpieczenia w ciągu 10 lat poprzedzających złożenie wniosku o rentę. Wystarczy, że w ogóle mają odpowiednio długi staż zawodowy.

Anna Grabowska