• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...

Menu Główne

Równe traktowanie płci. Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Fundusze strukturalne - Aktualności
Wpisany przez Jerzy Przybyszewski   
Środa, 19 Maj 2010 08:50
Przestrzeganie zasady o równym traktowaniu płci zwiększa szanse na unijną dotację. Firma, która dostała dotację na szkolenia, może bezpłatnie przeszkolić pracowników z zasady równego traktowania płci. Zwiększa to jej szansę na ponowne otrzymanie środków z UE.
Od roku każdy wniosek o dotację z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) jest oceniany zgodnie z unijną zasadą równości szans płci. Przedsiębiorca, zanim otrzyma dofinansowanie, musi dokonać m.in. analizy sytuacji kobiet i mężczyzn w tym obszarze, którego dotyczą planowane przez niego szkolenia. Jeśli jego wniosek nie spełnia tego warunku, nie otrzyma dotacji. W ubiegłym roku w niektórych konkursach z tego powodu nie dostało dotacji nawet 70 proc. firm. W tym roku takie sytuacje zdarzają się dużo rzadziej, ponieważ instytucje przydzielające dotacje zorganizowały dużo szkoleń.
– Jedynie nowi projektodawcy popełniają jeszcze tak podstawowe błędy, jak brak analizy sytuacji kobiet i mężczyzn w projekcie – mówi Katarzyna Brzychcy, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.
Natomiast Daria Sowińska-Milewska z firmy Ingafor, która organizuje szkolenia na ten temat, podkreśla, że przedsiębiorcom w konkursach zależy tylko na osiągnięciu minimalnej liczby punktów. Nie starają się np. o to, żeby wprowadzić równościowe zarządzanie projektem, które nie jest obowiązkowe.
– Zasada równych szans płci wpisana do projektu w wielu przypadkach pozostaje tylko deklaracją, a jest nieobecna w trakcie jego realizacji – potwierdza Daria Sowińska-Milewska.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) chce to zmienić i zachęca realizatorów unijnych projektów, żeby szkolili na ten temat swoich pracowników. Zgodnie ze stanowiskiem MRR, kadra zarządzająca projektem może wziąć udział w szkoleniu dotyczącym zasady równości szans płci. Koszt takiego kursu można pokryć z budżetu projektu.
Szkolą się także eksperci oceniający wnioski. Niedługo 200 z nich rozpocznie szkolenia e-learningowe. Dzięki ich większej wiedzy nie dochodzi już do takich sytuacji, jakie miały miejsce w ubiegłym roku, że ten sam wniosek złożony na konkursy w dwóch województwach w jednym był oceniony pozytywnie, a w drugim odpadł.
źródło: wnp.pl

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...